Віктор Анушкевичус: Маю мрію, аби моя рідна Україна була не менш розвиненою, ніж США

Про реальний зміст такого побратимства та про досвід Арлінгтону, що може стати в нагоді й українським містам власному кореспондентові УКРІНФОРМу в США розповів міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус.

- Вікторе Андрюсовичу, що Ви вважаєте основними здобутками за два останніх роки у партнерських відносинах між двома містами?

- Наочний прикладом є те, що за цей період кількість відвідувачів Івано-Франківська з Америки збільшилася втричі. Про це свідчать підрахунки нашого відділу туризму і міжнародних відносин та інформація, яку ми отримали від готелів. До цього наше місто відвідувала лише невелика кількість американців, переважно з української діаспори, що походить з Івано-Франківська.

Набирають обертів обміни студентами та спеціалістами по лінії побратимської співпраці. За цей час близько двох десятків наших студентів у період канікул мали змогу приїхати до Арлінгтона з тим, аби ближче познайомитися з Америкою та навіть дещо заробити.

За проектом «Відкритий світ» у США вже побували понад 20 спеціалістів з Івано-Франківська. Вони повертаються до України з новими ідеями і підходами до справи. Наразі готуємо чергову поїздку до Америки молодих фахівців у сфері місцевого самоврядування.

- Що корисного Ви бачите у місцевому самоврядуванні Арлінгтона?

- Тут дещо інша модель. Система управління містом побудована на принципах, коли є Рада директорів і по черзі вони керують містом.

Але, якщо порівнювати з Україною, то тут суттєво вищий ступень свободи, і водночас менше делегованих повноважень при більших обсягах фінансування. Я колись у розмові зі своїм арлінгтонським колегою пожартував: «Мені би ваші проблеми і ваші гроші».

В Арлінгтоні фактично немає комунального господарства у підпорядкуванні мерії. Будинки не перебувають на її балансі, арлінгтонська мерія не відповідає за водопостачання і водовідведення, цим переймаються інші структури. До комунальної галузі Арлінгтона фактично належить лише одне підприємство, яке займається тротуарами, газонами, парками і скверами. Місцева міська ландшафтна архітектура може бути нам цікавою.

Впадає в очі й те, що в Арлінгтоні багато робиться для дітей, пропаганди здорового способу життя. Тут багато спортивних майданчиків та арен, перед дитиною відкрито безліч можливостей щодо занять спортом. Це дуже важливо. Ми можемо говорити про високоефективну медицину, але насамперед маємо намагатися ростити здоровими наших дітей.

Для нас становить інтерес досвід стратегічного планування розвитку міста, розбудови інфраструктури, інвестицій, туризму, благоустрою та утилізації сміття.

- Які інфраструктурні рішення варто було б запозичити?

- Тривалий час в Україні була тенденція концентрувати всі адміністративні установи, офіси, великі торгівельні споруди у центрі міста, який нині від цього перенавантажений людьми й транспортом. В Арлінгтоні ж, як і по всій Америці, намагаються виносити велику частину таких установ за межі центру.

Ця проблема актуальна й для Івано-Франківська, який історично має радіальну забудову, тобто всі вулиці сходяться до центру. За останнє десятиліття кількість зареєстрованих транспортних засобів у місті збільшилася в 10 разів. Тому, наприклад, мене цікавить досвід компаній, які займаються будівництвом підземних і наземних паркінгів.

- Ви вважаєте, що американські компанії можуть надати оптимальні пропозиції з точки зору вартості проектів?

- Це лише один з варіантів. Я маю вивчити всі. Скажімо, коли був у Прибалтиці, провів зустрічі з відповідною компанією там. Є попередня домовленість про переговори з польською фірмою, яка також займається будівництвом паркінгів. Ми розглядатимемо всі пропозиції. Але це потрібно робити.

- Досвід розвитку велотранспорту також будете переймати?

- Америка мене не здивувала велосипедами. Так, я бачив велосипедні доріжки, велопаркінги, де ти можеш за певну плату взяти велосипед і поїхати в інший кінець. Але в Арлінгтоні та Вашингтоні я не побачив дуже багато велосипедистів.

В Івано-Франківську ми вже організували місця для паркування велосипедів. Безумовно, цей процес тривалий і не так просто облаштувати велосипедні доріжки. Але ми цим займаємося. І ми подали проект розробки веломаршрутів у місті Івано-Франківськ за кошт Євросоюзу.

- Що Вас найбільше вражає в Америці?

- Для мене один із феноменів США у тому, що тут на хатах - американські прапори, люди співають гімн, вони з гордістю кажуть «Я - американець» незалежно від кольору шкіри, віросповідання. Вважаю, що американці подають вартий наслідування приклад, як шанувати свою державу, незалежно від того, хто ти за національністю, в яку церкву ти ходиш, де ти перебуваєш - в країні чи за кордоном. Це вражає найбільше, решта, напевно, вже похідне.

На одній із нещодавніх зустрічей з представниками американської сторони я сказав, що маю мрію, аби моя рідна Україна була не менш розвиненою, ніж США.


Наталія Костіна, УКРІНФОРМ.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фото

mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery

Депутати мажоритарники

Округ №83

Олександр Сич

ВО "Свобода"

Округ №84

Володимир Купчак

"За Батьківщину"

Округ №85

Ольга Сікора

"За Батьківщину"

Округ №86

Анатолій Дирів

"За Батьківщину"

Округ №87

Юрій Дерев'янко

Самовисування

Округ №88

Олесь Доній

Самовисування

Округ №89

Василь Гладій

"За Батьківщину"

Опитування

Кого би ви хотіли бачити Президентом України?

Юлія Тимошенко - 9.8%
Арсеній Яценюк - 0.8%
Віталій Кличко - 11.5%
Петро Порошенко - 34.4%
Сергій Тігіпко - 0.8%
Допа і Гєпа - 7.4%
Дмитро Ярош - 9%
Свій варіант - 16.4%
Проти всіх - 9.8%

Результати: 122
Голосування на це опитування закінчилося в: 03 квіт. 2017 - 19:15