Парламентські феодали та васали

А також тим, хто входить до найближчого оточення політичних лідерів і займається оперативним керівництвом фракцій.

Парламент сьомого скликання оновився майже на дві третини. 280 осіб, які на момент закриття минулої Верховної Ради мали статус народного депутата, не знайшли собі місця в новому парламенті. І це якщо не рахувати міністра оборони Павла Лебедєва, котрий досі поєднує роботу в Кабміні з депутатським мандатом. Настільки масштабне оновлення парламентських рядів відбулося не тільки через проходження в ВР УДАРу та «Свободи», а також фактичне злиття БЮТ і НУ–НС в одну «Батьківщину». Радикальне чищення складу спостерігалося, перш за все, у «регіоналів» і комуністів. Кількість парламентських фракцій залишилася незмінною — їх, як і п’ять років тому, налічується п’ять. Але при цьому вдвічі збільшилася кількість центрів прийняття рішень. Якщо в листопаді 2007 року таких було максимум сім, то в січні 2013-го — мінімум 13.

ПР: одна голова — добре, а шість — краще

Спікер Володимир Рибак є центром прийняття рішень хоча б за посадою, але впливати він може хіба що на працівників парламентського секретаріату. Ні серед його «біло-блакитних» однопартійців, ні, тим більше, в складі інших фракцій немає жодного нардепа, який би був креатурою Рибака. У офіційного лідера парламентського загону Партії регіонів Олександра Єфремова є хоча б декілька вірних соратників-земляків. Але в безпосередній близькості до Єфремова сидить лише один із них — екс-соціаліст і колишній директор сєвєродонецького «Азоту» Олексій Кунченко. Слідом за ним розташувався ще один земляк Єфремова, екс-мер Лисичанська Сергій Дунаєв, але він входить до групи «газовиків». По периметру лідера фракції ПР оточують наглядачі — два спецслужбіста-«ахметівця» Іван Ступак та Юрій Самойленко, а також Іван Бушко, що орієнтується на Андрія Клюєва.

Внутрішньопартійна група, яку прийнято називати близьким оточенням Віктора Януковича, розпорошена по залу, але найбільш сконцентрована на гальорці біля входу. Саме там зайняв місце Юрій Іванющенко в оточенні Яна Табачника, Артема Пшонки та Володимира Демішкана. Як не дивно, але на цьому міні-острові розташувалися Олександр Волков і Юлій Іоффе, котрі раніше вважалися «газовиками»; Олексій Білий і Дмитро Шпенов, які колись входили в квоту Ріната Ахметова; знакова персона Сергій Ківалов і штатний «балакун» Володимир Олійник. Віктор Янукович-молодший, як і раніше, займає комфортне місце, що не проглядається з ложі преси, де йому компанію складають син прем’єра Олексій Азаров, небайдужий групі урядових «молодих технократів» Віталій Хомутиннік і креатура в ПР Віктора Пінчука Микола Солошенко.

Сусідня ложа — оперативний центр «ахметівців». Але там, крім Бориса Колеснікова, Тетяни Бахтеєвої і Юрія Воропаєва засідає давній соратник Президента Станіслав Скубашевський.

У полі зору Колеснікова розташувався депутатський масив, який в минулому скликанні отримав назву «острів СКМ». Там знову розміщується головна твердиня Ахметова у ВР, але, крім багаторічних «ахметівців», цікавий список його нових мешканців. А це, наприклад, «старогвардієць» Валентин Ландик, креатура Віктора Нусенкіса Володимир Риженков з Артемом Щербанем по сусідству, закарпатець із неоднозначною репутацією Михайло Ланьо, кримчанин Сергій Брайко і, нарешті, Андрій Деркач, який раніше конкурував із «ахметівцями» на Сумщині. На наступному за «островом СКМ» секторі ПР у бік центрального проходу розмістилися майже в рівних пропорціях «ахметівці», «клюєвці» і депутати, безпосередньо орієнтовані на Януковича. Втім, головний центр «клюєвського війська» розташувався в правій частині вершини V-подібного масиву навколо місця брата Андрія Петровича Сергія Клюєва. Цікава деталь: екс-«литвинівці» Олег Зарубінський та Катерина Ващук — якраз в найближчому радіусі. А завершується парламентський загін Клюєва п’ятим рядом від трибуни, де розмістилися, серед інших, Нестор Шуфрич і Леонід Клімов.

На чотирьох перших рядах «біло-блакитного» масиву місця зайняли депутати-«газовики». Яскраво вираженого лідера у них немає, хоча одним із головних «зв’язкових» із керівником президентської адміністрації Сергієм Льовочкіним є Юрій Мірошниченко, якому ваги додає статус представника Президента у ВР. У найближчому від Мірошниченка радіусі знаходяться Інна Богословська, Микола Рудьковський та Сергій Тігіпко, ліворуч — висуванець і земляк Дмитра Фірташа Геннадій Федоряк, позаду — харківський бізнесмен Анатолій Гіршфельд. У ряду, що межує з «клюєвцямі», розмістилися Владислав Лук’янов, Вадим Колесніченко, давній бізнес-партнер Фірташа Іван Фурсін і ще одна «зв’язкова» з главою АП — його сестра Юлія Льовочкіна. Примітно, що в «газовому» секторі також зайняли свої місця Ганна Герман і її нібито «ідеологічний ворог», одесит Ігор Марков, що сусідить із Олександром Герегою, чоловіком секретаря Київради.

Майже два десятки членів фракції ПР, що орієнтуються і на Льовочкіна, і на Клюєва, і на Ахметова, опинилися в оточенні опозиції. А вся справа в тому, що раніше вони вважалися самовисуванцями, які приховують від виборців своє справжнє політичне кредо. Найбільш зануреним у сектори опозиційних фракцій виявився Давид Жванія. За іронією долі, він займає саме те крісло, на якому в листопаді 2007-го сидів перший номер блоку НУ–НС Юрій Луценко.

«Батьківщина»: ілюзія відсутності багатопартійності

Незважаючи на те, що перед виборами в об’єднану опозицію увійшли, крім «Батьківщини», ще шість партій, розсадження депутатів фракції проведене не за принципом партикуляризму, а з дотриманням традицій демократичного централізму. Виняток становить група депутатів з найбільш правими поглядами в «Батьківщині», що сусідить зі «Свободою», — вихідці з НРУ Бориса Тарасюка та «За Україну» В’ячеслава Кириленка. У всьому іншому масиві депутатських секторів «Батьківщина» дотримується чіткої субординації по лінії «центр – регіони». Незалежно від колишньої партійної приналежності, поруч сидять львів’яни Степан Курпіль, Олег Канівець та Ігор Васюник, кияни Володимир Бондаренко, Дмитро Андрієвський та Олександр Бригинець або, наприклад, харків’яни Арсен Аваков і Віталій Немілостивий.

В оперативному центрі «Батьківщини» також всі схильні слідуванню функціональних обов’язків із виключенням будь-якого натяку навіть на двовладдя. Олександр Турчинов сидить в безпосередній близькості від Арсенія Яценюка, в одному ряду з яким, крім Миколи Мартиненка й Андрія Іванчука, — Сергій Власенко та Олександра Кужель. А з Турчиновим через Руслана Лук’янчука та Валерія Дубіля сусідять Лілія Гриневич і Андрій Пишний.

УДАР: три кільця навколо лідера

Праве парламентське крило, на якому зараз розміщуються депутати фракції УДАР, в попередньому скликанні займали «нашоукраїнці», але характерна їм зайва багатополярність поки не перейшла у спадок «ударівцям». У їхній фракції все зосереджене навколо лідера Віталія Кличка, і розподіл депутатських місць у цьому секторі наочно засвідчив ступінь впливу окремих політиків на главу фракції.

Так, в найближчому колі Кличка розташувалися: Віталій Ковальчук, Ростислав Павленко та Ірина Геращенко з одного боку, а Марія Матіос та Віктор Пинзеник — з іншого. У другому кільці навколо лідера знаходяться юрист Валерій Карпунцов, львівський бізнесмен Ярослав Дубневич, одна з головних осіб «податкового Майдану» Оксана Продан, колишній голова НСНУ Валентин Наливайченко, екс-мер Одеси Едуард Гурвіц, найближча соратниця лідера Кличка по Київраді Наталія Новак і старий друг Артур Палатний. Через два ряди від лідера сидять екс-прем’єр Криму Сергій Куніцин і переможець старого кривдника Олеся Довгого Віктор Чумак (єдиний, до речі, «ударівець», який виграв мажоритарку в столиці). І аж через три ряди від Віталія Володимировича розташовується завсідник всіляких ток-шоу, колишній перший заступник міністра праці та соціальної політики Павло Розенко.

«Свобода»: публічна боротьба з родинністю

Висаджування фракції «Свободи», розміщеної на гальорці з правого боку залу ВР, також демонструє єдиноначальність: Олегу Тягнибоку зі свого місця до всіх своїх партійних соратників рукою подати. При цьому найбільшу відстань Олегу Ярославовичу доведеться долати до місця свого брата Андрія Тягнибока, з яким сусідять хмельничанин Ігор Сабій, кримчанин Едуард Леонов і актор Богдан Бенюк. Через ряд розсадили також іншу сім’ю — екс-главу Львівської облради Олега Панькевича та його сестру Ірину Сех.

В цілому розміщення «свободівців» у ВР, як і у «Батьківщини», пройшло за регіональним принципом: разом сидять гострі на язик львів’яни Ірина Фаріон та Юрій Михальчишин, перед ними не менш епатажні кияни Андрій Мохник, Ігор Мірошниченко та Андрій Іллєнко, трохи в стороні більш тихі волиняни Анатолій Вітів, Євген Мельник та Олег Осуховський. А Тягнибока півколом оточили юрист-мільйонер Олег Гелевей, підприємець із мільйонним офіційним статком Ігор Кривецький і старий соратник лідера ще з часів СНПУ 90-х років Леонтій Мартинюк (до речі, спільний друг Тягнибока з нинішнім нардепом від «Батьківщини» Андрієм Парубієм).

КПУ: формальний лідер — по центру, реальний — на відстані

Як уже писали «Коментарі», головний центр прийняття рішень у фракції комуністів на сьогоднішній момент перейшов від лідера КПУ Петра Симоненка до головного партійного спонсора Ігоря Калєтніка. Тому з точки зору Ігоря Григоровича, який був обраний першим віце-спікером ВР і перемістився в президію, розсадження серед його однопартійців у трохи віддаленому від нього крайньому лівому крилі парламентської зали особливого значення не має. Чого не скажеш про Петра Миколайовича, котрий всерйоз розмірковував про реванш. Поруч з першим секретарем партії Симоненка сидить другий секретар Ігор Алексєєв, а в безпосередній близькості — старі соратники Адам Мартинюк та Петро Цибенко. Найближчий товариш лідера КПУ Сергій Гордієнко, який займає місці в ряду на кордоні з «регіоналами», прикриває його з тилу і здатний вмить виступити «зв’язковим» із партнерами по ситуативній парламентській більшості. Втім, «симоненківці» можуть завжди бути в курсі планів Калєтніка, адже по праву руку від Алексєєва розташувалася кузина першого віце-спікера Оксана Калетник.

Порошенко та його ситуативні союзники

У Петра Порошенка, колишнього міністра як в Кабміні Юлії Тимошенко, так і в уряді Миколи Азарова, стратегічно важливе місце в залі. За його спиною знаходяться нардепи від «Батьківщини» Анатолій Гриценко і Мустафа Джемілєв, а ліворуч — багаторічний адвокат сім’ї Тимошенко Віктор Швець. Праворуч від Петра Олексійовича сидить позафракційний Олесь Доній (головний «зв’язковий» Порошенка з Віталієм Кличком) і лише за ним — найближчі соратники і вінницькі земляки Григорій Заболотний та Олександр Домбровський.

Перед рядом «порошенківців» розмістилося також позафракційне волинське бізнес-тріо у складі Ігоря Єремеєва, Степана Івахіва і Олександра Мартиняка з екс-спікером Володимиром Литвином. Ще далі — місце мільярдера Костянтина Жеваго, ліворуч від якого розташувалася найближча соратниця і так само, як і шеф, позафракційна Анжеліка Лабунська, а праворуч — переможець кременчуцького округу (Кременчук — вотчина Жеваго), який вступив у фракцію ПР, — самовисуванець Юрій Шаповалов. «Жевагівські» лави обгороджує ряд «балогівців» (в ньому брати Віктор і Павло Балоги, їхній кузен Василь Петьовка та старий соратник лідера партії «Єдиний центр» самовисуванець Віктор Бондар, який вступив, як і молодший брат Павло, у фракцію ПР). Нарешті, до Бондаря спиною сидить бізнес-партнер Ігоря Коломойського Ігор Палиця, котрий поки перебуває в статусі незалежного депутата. Одним словом, у позафракційному болоті визріває своєрідний «клуб мультимільйонерів» із неформальним лідером Порошенком, який в ключовий момент може сплутати всі карти.

 

 

 Олег Поліщук, Коментарі

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фото

mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery

Депутати мажоритарники

Округ №83

Олександр Сич

ВО "Свобода"

Округ №84

Володимир Купчак

"За Батьківщину"

Округ №85

Ольга Сікора

"За Батьківщину"

Округ №86

Анатолій Дирів

"За Батьківщину"

Округ №87

Юрій Дерев'янко

Самовисування

Округ №88

Олесь Доній

Самовисування

Округ №89

Василь Гладій

"За Батьківщину"

Опитування

Кого би ви хотіли бачити Президентом України?

Юлія Тимошенко - 9.8%
Арсеній Яценюк - 0.8%
Віталій Кличко - 11.5%
Петро Порошенко - 34.4%
Сергій Тігіпко - 0.8%
Допа і Гєпа - 7.4%
Дмитро Ярош - 9%
Свій варіант - 16.4%
Проти всіх - 9.8%

Результати: 122
Голосування на це опитування закінчилося в: 03 квіт. 2017 - 19:15