Державне «кидалово»

Державним казначейством коштів місцевих бюджетів. Втім, якщо раніше затримки ставалися зазвичай у листопаді-грудні, то цього року казначейство не перераховує бюджетні кошти з вересня.

Ситуація парадоксальна: місцеві органи самоврядування гроші начебто й мають, але насправді використати їх не можуть. У найгіршій ситуації опинилися підприємства-підрядники, що виконують роботи, замовниками яких є місцеві ради. Підприємства змушені працювати в борг, причому без особливої надії його повернути. У бізнесі це називається неприємним і не дуже комільфотним у порядних товариствах словом «кидалово». Втім, здається, «кидалово» стає головним принципом державної економічної політики.Де гроші?

Підприємці з жахом згадують, як на казначейському рахунку «загубилися» гроші у 2009 році, коли Юлія Тимошенко керувала державними фінансами фактично в ручному режимі. Тоді, як і сьогодні, бюджетні платежі затримувалися.

На сьогодні у деяких містах України вже пройшли акції протесту під управліннями казначейства, зокрема у Львові та Тернополі. В Івано-Франківську поки що ґвалт не піднімають. Де-не-де на апаратних нарадах начальники управлінь та й обмовляться: то харчування дітей у дитсадках під загрозою, то за ремонт якоїсь дороги не розрахувалися. Бо казначейство блокує кошти.

Як повідомила начальник фінуправління Івано-Франківського виконкому Вікторія Сусаніна, станом на 13 листопада за захищеними статтями казначейство не пропускає 200 тисяч гривень, за незахищеними - 14,5 млн. грн. (!) Головною проблемою залишається те, що місто не може розрахуватися з підрядником за ремонт вулиці Шевченка. У казначействі обіцяють профінансувати кошти на ремонт доріг до 15 листопада. Міський голова Віктор Анушкевичус затримки бюджетних коштів пов’язує з розрахунками держави за газ та сподівається, що у 15-их числах листопада економічна ситуація налагодиться.

А от керівництво Долинської міської ради налаштоване не так оптимістично. Там затримки платежів призвели до того, що зупинилися роботи з ремонту дитячих садочків, реконструкції та ремонту доріг, об’єктів соціальної інфраструктури, житлово-комунального господарства, благоустрою тощо. Як зазначає секретар Долинської міськради Віктор Гошилик, не вистачає грошей на елементарне – на паливо-мастильні матеріали, аби вивести побутові відходи з міста, адже сміттєзвалище розташоване за 25 кілометрів від районного центру. У складному становищі комунальне підприємство «Комунгосп» Долинської міської ради, яке є виконавцем бюджетних програм благоустрою міста Долини.

На сесії 31 жовтня Долинська міська рада підготувала звернення до голови обласної ради, голови облдержадміністрації, прокурора Івано-Франківської області та начальника головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області. «…Значною мірою штучно погіршується авторитет Долинської міської ради, що приводить до втрати довіри контрагентів міської ради щодо її платоспроможності та надійності як партнера, як замовника будівельних робіт», - йдеться у зверненні. Міськрада вимагає термінового вирішення проблеми й забезпечення своєчасного та в повному обсязі проведення платежів з місцевих бюджетів УДКСУ у Долинському районі.

Версія казначейства

Після того, як у засобах масової інформації здійнявся галас, що казначейство заблокувало кошти бюджетним організаціям у регіонах, прес-служба казначейства поширила інформацію, що такі повідомлення не відповідають дійсності. Начебто органи казначейства «продовжують здійснювати платежі своєчасно, відповідно до розпису Державного бюджету України, у терміни, визначені законодавством».

«Враховуючи необхідність опрацювання значної кількості первинних та розрахункових документів, які надаються розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, органи казначейства з метою уникнення соціальної напруги забезпечують виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, а саме виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо, - йдеться у повідомленні прес-служби казначейства. - Стосовно можливих затримок з проведенням платежів, вони можуть виникати внаслідок різних обставин, зокрема через допущені помилки розпорядниками бюджетних коштів при підготовці первинних та розрахункових документів, усунення яких вимагає певного часу, або несвоєчасність подання до органів казначейства пакету документів та оформлення необхідних процедур, визначених бюджетним законодавством і законодавством у сфері закупівель».

Вибори, борги чи криза?

Аналітики припускають, що блокування казначейством місцевих органів влади має дві причини. Перша причина – економічна. За повідомленням Державної казначейської служби, за підсумками 10 місяців доходи Державного бюджету становлять 73% від річного плану. Тобто у бюджеті не вистачає грошей. Тож є загроза, що фінансування потреб місцевих громад відбуватиметься за залишковим принципом, а своєчасність виплати зарплат бюджетникам та фінансування соціальних програм буде під великим питанням.

За іншою версією, казначейство спеціально заблокувало рахунки місцевим бюджетам напередодні виборів. Мовляв влада щедро фінансувала власну передвиборчу кампанію за бюджетні кошти.Що буде далі?

Поки що немає офіційної статистики, скільком підприємствам боргують органи місцевого самоврядування. Але неважко уявити собі, що буде, якщо казначейства у регіонах не почнуть оплачувати платіжки місцевих бюджетів.

Візьмемо долинське комунальне підприємство «Комунгосп». Підприємство перестане вивозити сміття з міста, вулиці перестануть освітлюватися в нічний час, платити зарплати працівникам буде нічим, відповідно, й податки та відрахування у Пенсійний фонд, податківці нарахують пені й штрафи, ще більше вганяючи підприємство у фінансову пастку… У такому становищі ризикують опинитися чимало приватних і комунальних підприємств у різних містах країни.

Марія ГАВРИЛЮК

ГК

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фото

mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery

Депутати мажоритарники

Округ №83

Олександр Сич

ВО "Свобода"

Округ №84

Володимир Купчак

"За Батьківщину"

Округ №85

Ольга Сікора

"За Батьківщину"

Округ №86

Анатолій Дирів

"За Батьківщину"

Округ №87

Юрій Дерев'янко

Самовисування

Округ №88

Олесь Доній

Самовисування

Округ №89

Василь Гладій

"За Батьківщину"

Опитування

Кого би ви хотіли бачити Президентом України?

Юлія Тимошенко - 9.8%
Арсеній Яценюк - 0.8%
Віталій Кличко - 11.5%
Петро Порошенко - 34.4%
Сергій Тігіпко - 0.8%
Допа і Гєпа - 7.4%
Дмитро Ярош - 9%
Свій варіант - 16.4%
Проти всіх - 9.8%

Результати: 122
Голосування на це опитування закінчилося в: 03 квіт. 2017 - 19:15