Карусель двійників. Як крастимуть наші голоси

Йдемо голосувати і дорогою домовляємось, за кого продаємо свій голос. Звичайно, вони вимагають фото, але ж ми вже готові до цього. Беремо бюлетень, заходимо в кабінку, кладемо прозорий пластик з галочкою навпроти проданого голосу, фотографуємо (тут найголовніше фотографувати без спалаху!). Самі ставимо хрестик, за кого хотіли проголосувати, і вкидаємо бюлетень в урну.

Навіть якщо тебе і кинуть, наприклад, не дадуть грошей, ти залишишся при своїй думці. Ось таку річ пропоную зробити на виборах".

Це оголошення з'явилося два місяці тому на популярних Інтернет-форумах. Таке міг запропонувати або дуже наївний, або вкрай підступний махінатор. Після консультацій зі справжніми знавцями темного боку виборів «Свідомо» склало перелік реальних загроз нашому голосуванняю.

Не виберіть «двійника»

Йдеться не лише про наявність у бюлетенях людей з однаковими прізвищами. Голоси відбирають і кандидати, і цілі партії. «Час, коли кандидат міг перемогти сам по собі, - минув!» - написав російський політтехнолог Олег Матвейчев у книзі «Передвиборча кампанія. Практика проти теорії». Член передвиборчої команди Дмитра Медведєва на попередніх виборах у Росії пояснює, як це діє, на прикладі виборів мера.

Уявіть, що чинний міський голова має 40%. Суперників, які б мали хоч половину цього, на горизонті немає. І тут несподіванка: в бюлетені мер бачить нові імена і розуміє: його електорату фактично не залишилося. По-перше, з'явився військовий, а в місті якраз військова частина. По-друге, балотується профспілковець-шахтар, а в місті є кілька шахт. По-третє, самовисунувся відомий журналіст, а він - зірка. По-четверте, у мери хоче кримінальний авторитет, який має багато друзів. Щодня усі 3, 5, 10 чи 100 кандидатів не борються за свою перемогу, а працюють над поразкою чинного мера.

Замисліться, для чого в Україні на участь у виборах зареєструвалося 22 партії, з яких реально на проходження в Раду претендують п'ять з половиною? При тому, що лише офіційний квиток коштував два мільйони гривень – це якщо після реєстрації не витрачати на кампанію ані копійки. Ознайомтеся з останніми результатами соціологічних опитувань і подумайте, чи не віддаєте Ви голос за «партію-двійника».

І, звісно, вчитайтеся у бюлетень, коли будете голосувати за парламентаря від Вашого округу. На округах по Україні чимало кандидатів з однаковими прізвищами, є й на Прикарпатті – в Івано-Франківську балотуються лідер обласної «Свободи» Олександр Максимович Сич і його «клон» Олександр Володимирович Сич.


Нерідко окрім «клонів», чиї прізвища збігаються до літери, трапляються «двійники» з відмінностями. Так, у Чернігові балотується інструктор-методист комунального закладу «Чернігівська обласна школа вищої спортивної майстерності» Андрій Атрощенко. Правда ж, це прізвище зовсім не схоже з прізвищем іншого кандидата, відомого у місті бізнесмена Владислава Атрошенка? І звісно, це випадковий збіг обставин, що гасла інструктора-методиста зайняли медіа-площі, де розміщалася агітаційна продукція Станіслава Прокопенка, кандидата від Партії регіонів та головного суперника Атрошенка. Причому на цій рекламі прізвище Атрощенка писалося, як і на оригінальній агітації Атрошенка, - жовтим по синьому.

Тому настав час знати свого кандидата по імені та по батькові.

Не продавайтесь

«Підходите Ви на дільницю, і Вам пропонують: «Заробити не хочеш?». З Вас - голос. За це Вам - гроші. А технічно все давно продумано», - розповідає директор Інституту політичного консалтингу Андрій Семидідько.

Ніякий шматочок пластика не допоможе, якщо Вас заманять на сумнозвісну «карусель». Її технологія така: кожен продажний виборець виносить з дільниці свій незаповнений бюлетень і віддає організаторові. На ньому відмічається «за» потрібного кандидата чи партію. Завдання наступного учасника - вкинути його в урну. А порожній бюлетень винести. І так до доти, доки в організаторів не закінчаться гроші чи охочі фальсифікувати вибори. На жаль, кожен десятий опитаний Фондом «Демократичні ініціативи» спільно із Київським міжнародним інститутом соціології виборець заявив, що готовий продати голос.

Ви можете зупинити це. Якщо Ви побачите, як з дільниці виносять бюлетені, – повідомте спостерігачів, комісію та міліціонера, який чергуватиме на дільниці.

Правда, скуповування голосів ведеться і за менш явною технологією мережевого маркетингу. Рівно два роки тому, у жовтні 2010-го, разом із сумською газетою «Панорама» «Свідомо» викрило цю оборудку під крилом губернатора Сумщини Юрія Чмиря. Його піраміда будувалася настільки масштабно, що нам було нескладно стати її частиною і сформувати свою гілку «запроданців». Опубліковане перед виборами розслідування-викриття завадило Партії регіонів набрати 60%, як ставили за мету організатори. Їй тоді нарахували майже втричі менше голосів.

Втім, «чорні політтехнологи» далі продають технологію мажоритарникам. «Точно знаю, що в трьох областях її купили кандидати - Черкаська, Харківська та Одеська», - стверджує такий політтехнолог Юрій Константінов. Піраміда працює за принципом - чим більше людей втягнеш - тим більше заробиш, і чим вищий буде результат - тим більші бонуси. Тому кожен учасник злочину фінансово зацікавлений, щоб він вдався.

На запитання, скільки коштує така «піраміда» в окрузі, Константінов назвав суму п'ять мільйонів доларів.

Якщо Ви серед тих дев’яти з десяти людей, які поважають свій голос і нікому його не продають, головний ризик у Вас на цих виборах – нечесний підрахунок.

Будьте готові захистити свій голос

- Андрію, у нас є хороша пропозиція, - мало не шепіт чується зі слухавки мобільного. - Я ж розумію, що Ви не просто так погодилися бути членом комісії.

- Що саме Ви маєте на увазі? - намагається розкрутити співрозмовника Андрій. Мобільний хлопця заграв улюблений трек, щойно закінчилася зустріч членів дільничної комісії 212-го виборчого округу.

- Не буду приховувати, ми готові вручити Вам премію. Точніше, не готові, а навіть хочемо. Але... - на секунду здалося, що голос у телефоні передумав, але ні: - Нам потрібна допомога. Ваша допомога нашому кандидату. Для початку давайте домовимося, що ви підтримаєте нашого представника. 500 гривень, сподіваюсь, влаштує? Є й дорожчий варіант, але це вже не телефонна розмова. Ми можемо зустрітися?

Фальсифікатори вже зробили величезну роботу на цих виборах. Не один член виборчої комісії не просто підкуплений, а заздалегідь (і під прикриттям) заведений в цю комісію, щоб служити тим, хто йому платить.

«Свідомо» вдалося потрапити до однієї з окружних комісій. Ми скористалися масштабною заміною членів комісій від партії «Союз Анархістів України». Вона отримала аж 220 місць в окружкомах. За три тижні до виборів її керівники замінили половину своїх висуванців з обґрунтуванням «продалися».


«Виборча комісія - це каса», - іронізує Константінов. «За «правильне» голосування дільниці голові обіцяють від 800 доларів. Секретарю - півтисячі. 80% людей, які сидять на дільниці, вже не перший рік у комісії і знають все. З ними легко домовитись», - каже знавець, який попросив не називати його імені.

Як протистояти фальсифікації

Найпростіше - прийти голосувати. Заповнений бюлетень вкрасти важче.

Якщо Ви станете свідком підкупу, тиску або іншого порушення, повідомте спостерігачів. Не довіряєте спостерігачам від партій та кандидатів - звертайтесь до міжнародних. Їх зареєстрували майже дві тисячі. Ще дві обіцяють виставити громадські організації.

Ось назви громадських організацій, де приймуть Ваші скарги:

«Опора». Вона стверджує, що її спостерігачі будуть на кожній виборчій дільниці в день голосування. Якщо вони виявляють грубе порушення, яке підтверджується доказами, то координатори звертаються до правоохоронних органів та ЦВК. Спостерігачі «Опори» підтримуються Канадською агенцією з міжнародного розвитку, Національним демократичним інститутом, Агентством США з міжнародного розвитку, Фондом сприяння демократії, Фондом «Чорноморська ініціатива» та Британською Радою в Україні. На сайті - oporaua.org її координатори створили «Мапу порушень: вибори 2012», на якій спостерігачі щодня позначають підтверджені порушення.

«Майдан». Ця організація була заснована 12 років тому, коли почалися протести після зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. Для контролю порушень було створено проект «Майдан-Моніторинг: Вибори-2012» - maidanua.org/vybory2012/main. Там будь-який користувач може залишити інформацію, а також додати фото або відео. Цей матеріал перевірять. Якщо інформація підтвердиться, її оприлюднюють разом з юридичним коментарем. Активісти «Майдану» результати зібраної інформації поширюють у ЗМІ та презентують дипломатам. Донором «Майдану» є Міжнародний фонд "Відродження".

ElectUA - проект, який було створено напередодні минулих президентських виборів громадською організацією «Інтерньюз-Україна». Він фінансується програмою «У-медіа». Завданням цього проекту є лише збір та поширення інформації від свідків протиправних дій під час виборчих перегонів. На сайті electua.org Ви також можете поскаржитися фахівцям виборчого права та залишити фото чи відео.

 

ГК

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фото

mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery
mt_gallery

Депутати мажоритарники

Округ №83

Олександр Сич

ВО "Свобода"

Округ №84

Володимир Купчак

"За Батьківщину"

Округ №85

Ольга Сікора

"За Батьківщину"

Округ №86

Анатолій Дирів

"За Батьківщину"

Округ №87

Юрій Дерев'янко

Самовисування

Округ №88

Олесь Доній

Самовисування

Округ №89

Василь Гладій

"За Батьківщину"

Опитування

Кого би ви хотіли бачити Президентом України?

Юлія Тимошенко - 9.8%
Арсеній Яценюк - 0.8%
Віталій Кличко - 11.5%
Петро Порошенко - 34.4%
Сергій Тігіпко - 0.8%
Допа і Гєпа - 7.4%
Дмитро Ярош - 9%
Свій варіант - 16.4%
Проти всіх - 9.8%

Результати: 122
Голосування на це опитування закінчилося в: 03 квіт. 2017 - 19:15